انجام پروژه داده کاوی با وکا(weka)

آموزش نرم افزارهای آماری

انجام پروژه داده کاوی با وکا Weka برای بسیاری از دانش پژوهان مهم است و از بحثهای جدیدی است که باید دانشجویان یاد بگیرند.موسسه تحلیلی بامدیر می تواند به بهترین شکل در داده کاوی و تحلیل با نرم افزار وکا به شما کمک کند.اما نرم افزار وکا(weka) چیست و چه کاربردی دارد؟ در این قسمت از سایت بامدیر شما را بیشتر با این نرم افزار آشنا می کنیم.

نرم­ افزار Weka در دانشگاه Waikato واقع در نیوزلند توسعه یافته ،اسم این نرم افزار از عبارت “Waikato Environment for knowledge Analysis” استخراج شده است. همچنین Weka ، نام پرنده ­ای با طبیعت جستجوگر است که پرواز نمی‏­کند و در نیوزلند زندگی می کند. این نرم افزار به زبان جاوا نوشته شده و بر اساس لیسانس عمومی و فراگیر [7] GNU انتشار یافته است.نرم افزار Weka تقریباً روی هر پلتفرمی قابل اجرا است .وکا تحت سیستم عامل­‏های ویندوز، لینوکس ، مکینتاش، و حتی روی یک منشی دیجیتالی شخصی نیز تست و آزمایش شده که براحتی کار میکند.

کاربرد نرم افزار وکا

این نرم­ افزار شامل مجموعه ای متنوع از ابزارهای تبدیل مجموعه­‏ های داده­‏ ها، همانند الگوریتم­‏های گسسته سازی است. در این محیط می‏­ توان یک مجموعه داده را پیش پردازش نمود، آن را به یک طرح یادگیری وارد کرد، و دسته­ بندی حاصله و کارآیی ­اش را مورد تحلیل قرار داد. (همه این کارها، بدون نیاز به نوشتن هیچ قطعه برنامه­ ای قابل انجام است.)

محیط وکا ، شامل روش­‏هایی برای همه مسایل استاندارد داده کاوی مانند رگرسیون، رده ‏بندی، خوشه ­بندی، کاوش قواعد انجمنی و انتخاب ویژگی است. با در نظر گرفتن اینکه، داده­‏ ها بخش مکمل کار می باشند، بسیاری از ابزارهای پیش پردازش داده ­‏ها و مصورسازی آنها فراهم گشته است. همه الگوریتم­‏ها، ورودی­‏های خود را به صورت یک جدول رابطه­ ای به فرمت ARFF دریافت می‏­ کنند. این فرمت داده ها، می‏­تواند از یک فایل خوانده شده یا به وسیله یک درخواست از پایگاه داده ­ای تولید گردد.

یکی از راه­‏های به کارگیری Weka ، اعمال یک روش یادگیری به یک مجموعه داده و تحلیل خروجی آن برای شناخت چیزهای بیشتری راجع به آن اطلاعات می‏­باشد. راه دیگر استفاده از مدل یادگیری شده برای تولید پیش‏ بینی­‏ هایی در مورد نمونه ­‏های جدید است. سومین راه، اعمال یادگیرنده ­‏های مختلف و مقایسه کارآیی آنها به منظور انتخاب یکی از آنها برای تخمین است. روش­‏های یادگیری Classifier نامیده می‏­ شوند و در واسط تعاملی Weka ، می‏­توان هر یک از آنها را از منو انتخاب نمود. بسیاری از classifier ‏ها پارامترهای قابل تنظیم دارند که می‏­ توان از طریق صفحه ویژگی‏‏ها یا object editor به آنها دسترسی پیدا کرد. یک واحد ارزیابی مشترک، برای اندازه‏ گیری کارآیی همه classifier به کار می‏­ رود.

پیاده سازی­‏های چارچوب­‏های یادگیری واقعی، منابع بسیار ارزشمندی هستند که Weka فراهم می‏­کند. ابزارهایی که برای پیش پردازش داده­‏ها استفاده می‏­شوند. filter نامیده می‏­شوند. همانند classifier ‏ها، می‏­توان filter ‏ها را از منوی مربوطه انتخاب کرده و آنها را با نیازمندی­‏های خود، سازگار نمود. در ادامه، به روش به کارگیری فیلترها اشاره می‏­شود.

غیر از موارد فوق،نرم افزار Weka شامل پیاده سازی الگوریتم­‏هایی برای یادگیری قواعد انجمنی، خوشه ­بندی داده ­‏ها در جایی که هیچ دسته­ ای تعریف نشده است، و انتخاب ویژگی‏های مرتبط در داده ­‏ها می‏­ شود.

شما می توانید برای داده کاوی داده ها و انجام پروژه های وکا Weka با تیم تحلیلی با مدیر در ارتباط باشید.